نمایندگی تهران بزرگ 021-55513111
شات بلاست چیست ؟

شات بلاست چیست ؟

شات بلاست چیست؟

SHOTBLASTING روش مورد استفاده برای تمیز کردن، تقویت (peen) و یا پلیش فلزات است. شات بلاست در تقریبا در هر صنعت که با فلز کار دارد از جمله هوافضا، خودرو، ساخت و ساز، ریخته گری، کشتی سازی، راه آهن، و بسیاری دیگر استفاده می شود. دو فن آوری در شات بلاست استفاده می شود wheelblasting یا airblasting

:Wheelblasting

Wheelblasting به طور مستقیم توسط چرخش یک چرخ توربین که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی جنبشی ساینده تبدیل می کند کار می کند.. ظرفیت هر چرخ از حدود 60 کیلو در هر دقیقه تا 1200kg / دقیقه است. با این مقادیر زیاد از شتاب ساینده، قطعات بزرگ و یا مناطق وسیعی از قطعات تمیز کاری و رسوب زدایی می شود.
اجزاء این دستگاه شامل نوار نقاله غلتکی و سیستم پاک کننده رسوب نوار می باشد و دارای ماشین آلات کنترل کاملا اتوماتیک برای سری کامل تولید کنندگان خودرو می باشد.

:Airblasting

ماشین آلات AIRBLAST می توانید به شکل یک اتاق بلاستینگ و یا یک کابینه بلاستینگ باشد. مواد ساینده پنوماتیکی با هوای فشرده بر روی مولفه شتاب و توسط نازل برای کاربردهای خاص با ترکیبی آب مورد استفاده قرار می گیرد، این حالت انفجار مرطوب نامیده می شود.
در هر حالت بلاستینگ خشک و مرطوب می تواند در موقعیت ثابت نصب شده و یا به صورت دستی و یا توسط کنترل اتوماتیک نازل و یا روبات اداره شود.

تفاوت سند بلاست با شات بلاست در چیست؟

در این دو عملیات هدف ساب پاشی و ساییدگی سطوح مختلف است اما تفاوت هایی هم بین آنها وجود دارد.به طور کلی و خلاصه میتوان گفت که تفاوت سندبلاست و شات بلاست در نوع نتیجه عملیات است که مهمترین عامل، استفاده از نوع مواد ساینده آنها می باشد .این مواد از جنس و سایز های مختلف می باشد که برای هر نوع سطح باید ساینده مناسب آن استفاده شود.لازم به ذکر است انجام این عملیات باید توسط متخصص و تجهیزات مخصوص انجام بگیرد.
حال بیایید چند تفاوت مهم و کلیدی را در مورد این عملیات بررسی کنیم.
مهمترین تفاوت سندبلاست و شات بلاست این است که در عملیات سند بلاست از موادی که به آنها شن و ماسه و به طور کل ماسه‌های ساینده گفته می شود که عمدتا از جنس سیلیس – مسباره و اکسید فلزات هستند استفاده می شود.
با استفاده از فشار باد کمپرسور مخصوص شتاب و سرعت گرفته و بر روی سطح مورد نظر پاشیده می‌شوند و باعث سایش و صیقل و از بین بردن عیوب سطح مورد نظر می شود.
در تکنیک شات بلاست ساچمه‌های فولادی که عمدتا به شکل کروی و شکسته یا شات و گریت فولادی با استفاده از هوای فشرده یا توربین ، شتاب گرفته و بر روی سطوح قطعات عموماً فلزی پرتاب می‌شوند .
برخورد مداوم، سریع و منظم ساچمه‌های فولادی در این تکنیک اجرای عملیات زنگ زدایی ( مانند لوله ) ، ماسه زدایی از قطعات ریخته گری ، رنگ برداری ( مانند بدنه کشتی ) ،
پوسته زدایی از قطعات فورج ، شات پینینگ و تنش زدایی از قطعات صنعتی را میسر میسازد .
عمده‌ترین سیستم پاشش در تکنیک شات بلاست توربین گریز از مرکز پاشنده یا wheel blaster می‌باشد که در کلاس کاری صنعتی ، صرفه جویی در هزینه‌های بلاستینگ را برای کاربران خود فراهم می‌کند .

* خلاصه تفاوت شات بلاست و سند بلاست *

پس نتیجه میگیریم که مواد ساینده برای عملیات سندبلاست شن و ماسه و مواد معدنی هستند که در شکل و اندازه های مختلف بسته به نوع سطح استفاده می شود.این مواد برا خلاف ساچمه در عملیات شات بلاست کروی شکل نیستند و دارای زاویه های مختلف میباشد که آنها را در درجه های مختلف و به دو دسته مات و براق تقسیم میکنند.